Dáma ve zlatém (2015)

Ztvárnění restitučního boje na filmovém plátně nebývá časté, výjimka jménem Dáma ve zlatém rozhodně stojí za zhlédnutí. Boj o nacisty zabavené dědictví je pro Marii Altmannovou (Helen Mirren) jakousi satisfakcí za dávnou křivdu, povraždění přátel a ponížení jedné z významných vídeňských rodin. Je to však i alegorií návratu kousku uloupené minulosti, mládí, dětství, kus připomínky sebe sama. Když se Marie rozhodne získat zpět svůj majetek, který by jí měl být navrácen v restituci, nemá však ještě vybraného právníka, jenž by se pro tento těžký úkol hodil.

Koukněte se na trailer k filmu Dáma ve zlatém (2015) a udělejte si vlastní názor.

Syn její přítelkyně, Randy Schönberg (Ryan Reynolds), se zdá být tím pravým, koho bude potřebovat po svém boku v cestě za spravedlností. Tam kde mu chybí zkušenost, je velké srdce a obrovská míra odvahy. Randy výzvu přijímá a společně se vypravují do Evropy. Pokud si však mladý právník myslel, že případ bude čistě jeho prací, spletl se. Energická dáma i přes svůj věk nepostrádá notnou dávku aktivity a vše se rozhodne absolvovat s Randym.

Drama, vnitřní boj i humor a nadsázka – to je Dáma ve zlatém.

To je zhruba zápletka nepříliš dobře hodnoceného snímku režiséra Simona Curtise. Skvělé výkony Mirrenové a Reynoldse nemohly být skutečně hvězdné, protože scénář se příliš nepovedl. Film postrádá větší spád a chvílemi chybí dynamika a jakási akcelerace.

Nicméně fanoušci historických filmů, které se snaží o přesné vykreslení událostí, budou mít radost a pokud jsou na takové filmy zvyklí, jistě odpustí i chvílemi zbytečnou porci detailů. Film je plný realistických momentů a někdy kruté pravdy.

Video